Přímotopné systémy

Samotné přímotopné konvektory patří mezi konvekční systémy a tak proto je regulace založena na teplotě vzduchu ve vytápěné místnosti. U přímotopných konvektorů, nelze operativně měnit výkon, střídá se režim zapnuto a vypnuto. Nemá význam používat regulaci dle venkovní teploty. Tato ekvitermní regulace je vhodná pro topné systémy, které mohou dle potřeby měnit výkon, typicky teplovodní systém, u kterého se směšováním nastavuje teplota topné vody podle venkovní teploty. Bez řídícího členu tak konvektor topí prakticky nepřetržitě, bez ohledu na to, zda v domě někdo je nebo není.

V praxi lze regulaci konvektorů dle vnitřní teploty provést dvěma způsoby: nadřazeným prostorovým termostatem a řízením útlumu po pilotním vodiči. V roce 1990-1994, kdy byla spuštěna kampaň na podporu elektrického vytápění, jejíž součástí byla i takzvaná garance nízké ceny elektrické energie. Vedlo to k masivní instalaci přímotopných konvektorů a ve většině bohužel bez odpovídající regulace. Zvýšení ceny elektrické energie se projevilo výrazným nárůstem provozních nákladů, což logicky ústilo k obrácenému efektu, tedy hromadnému rušení systémů vytápění s elektrickými přímotopnými konvektory. Celkově si tak elektrické vytápění na dlouhou dobu neprávem vysloužilo pověst komfortního, ale neúměrně drahého topného systému. Ovšem v současnosti se stále zvyšuje nejen technická úroveň staveb, ale i odborná informovanost a proto se podíl elektrických topných systémů v oblasti realizací neustále zvyšuje.


< zpět na přehled
Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací